İletişim?

Biliyorsunuz ki mülakat karşılıklı bir süreç. Siz aday hakkında fikir sahibi olmaya çalışırken aynı durum aday içinde işliyor. Fakat mülakattan önce ki önem verilmesi gereken bir aşamada var ki oda telefonla mülakat daveti ya da telefonla mülakat. Adayın şirket hakkında ilk izlenim aşaması!

Yüzyüze yapılan mülakatlarda beden dili, karşılıklı iletişim içinde olmayla bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz ama telefonla görüşme sadece sesinizle bu işi yapmanız gereken bir durum. “telefonlada konuşmada ne var yeaa” diyebilirsiniz ama çok önemli.

Telefonla mülakat davetlerini genelde stajyerlere verdiğimizi yalanlayamaz kimse 🙂 Bu sebeple işin önemini ilk onlara açıklamanız gerekir. Aday telefonla görüştükten sonra hangi firma olduğunu, kiminle görüştüğünü, ilana başvurduysa ne zaman başvurduğunu, başvurmadıysa kendisine nasıl ulaştığınızı ve pozisyon hakkında bilgi sahibi olarak, görüşme yeri ve zamanını vs. bilerek o görüşmeyi sonladırmalıdır.

“Alo Merhaba xx beyle/hanımla mı görüşüyorum ? iş arayışınız devam ediyor mu ? “
“Merhaba xx bey/hanım. Bize başvuruda bulunmuşsunuz görüşmeye davet edicektik sizi ? ” ( belki telefondaki o kişi bile değil teyitleşmeden bodoslama olaya dalmayın )

örneklemeyi inanın sayfalarca uzatabilirim ama siz anladınız bence.

Ayrıca adayın soracağı sorular hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Aday bittabi ilana başvurduğunu unutmuş ve ne zaman başvurduğunu size sorabilir. Ona ” olmuş bi kaç hafta” şeklinde cevap vermeniz. Olayları tersine çevirerek adayın ” oldu canım ben sizi ararım sonra anangillere selamlllarrr..” şeklinde telefonu kapatmasına neden olabilir.

Süreç hakimi sizsiniz! Bunu doğru kullanmalı ve iletişiminizi sağlam kurmalısınız.
Sen İK’sın büyük düşün, küçük sorunlarla kaybetme.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s