Eğitim İhtiyaç Belirleme Yöntemleri

  Eğitimin verimli olması ve şirket için yarar sağlaması için eksiklikleri tamamlar şekilde ve şirket amaçlarıyla ilişkili olmak durumundadır.Bu belirlemeleri yapmak için bazı eğitim ihtiyaç belirleme yöntemleri kullanılmaktadır.Bunlar :

  • Eğitim İhtiyaç Bildirim Formu : Katılımcılar,eğitimin konusu,eğitim için önerilen tarih,eğitim süresi,eğitimci kurum,eğitimden beklentiler gibi bilgilerin yer aldığı bildirim formudur.
  • Eğitim Çizelgesi Tekniği : Çalışanların eğitime gerekliliğini ölçmek amacıyla kullanılır.İşi bilip bilmediğini,ne kadar eğitim gerektiğinin belirlenmesini sağlar.
  • Mülakat Yöntemi : Eğitim birimi ve ilgili birim yöneticilerin birlikte eğitimin nasıl olacağı,kimlerin katılacağını… belirlemesiyle olur.
  • Anket Yönetimi : Eğitim uzmanları tarafından hazırlanıp ilgili birim yöneticilerine yollanıp gerekli çalışmaların yapılmasıdır.
  • Karşılaştırmalı Performans Değerlendirme Yöntemi : Çalışanların karşılaştırmalı olarak performans düzeylerinin incelenmesi,karşılaştırılması ile gerçekleşir.
  • Psikoteknik Test Yöntemi : Çalışanların iş tanımına uygun olup olmadıklarını belirlemek için yapılan testlerden biridir.

 …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s